Answer :

JeanaShupp

Answer: 10%

Explanation:

The formula to calculate the simple interest (I) is given by :-

[tex]I=Prt---------(1)[/tex]                      

Final amount : [tex]A=P+I---------(2)[/tex]    

Given : The simple interest earned on a certain amount is double the amount when invested for 10 years.

i.e A = 2P

Put this in equation (2), we get

[tex]2P=P+I\\\\\Rightarrow\ I=P[/tex]    

Put the value of I in (1), we get

[tex]P=Prt\\\\\Rightarrow\ rt=1[/tex]          

Since t=10 years {given} , then

[tex]r(10)=1\\\\\Rightarrow\ r=\dfrac{1}{10}=0.1[/tex]

In percent , [tex]r=0.1\times10=10\%[/tex]

Hence, the interest rate is being offered = 10%

     

Other Questions