Answer :
Answer:
118.76 kPa
Explanation:
Molar mass of CO =16+12=28
Value of R [tex]\frac{8.314}{28}=0.2969[/tex]
Mass of CO that is m = 1 kg
Volume = 1[tex]m^3[/tex]
Temperature =127°C =127+273=400 K
We know the ideal gas equation [tex]PV=m RT[/tex]
Putting all these values
[tex]P\times 1=1\times 0.2969\times 400[/tex]
P=118.76 kPa