Answered

A heat engine uses fuel of energy content 43.1 MJ/kg and produces 17.4 kW of useful power. The heat rejection rate (through the exhaust and cooling systems) is 44.8 kW. Determine: (a) The efficiency of the engine (b) The usage rate of fuel in kg/h.

Answer :

Answer:

a)27.9%

b)[tex]\dot{m}=3.06 \frac{Kg}{h}[/tex]

Explanation:

Given that

Fuel energy content = 73.1 MJ/kg

Useful power = 17.4 KW

Heat rejection rate = 44.8 KW

From first law of thermodynamics

Heat addition rate =Heat rejection rate + Power out put

Now by putting the values in the above formula

Heat addition rate = 44.8 + 17.4

Heat addition rate =62.2 KW

We know that efficiency is given as follows

[tex]\eta =\dfrac{power\ out\ put}{Heat\ addition\ rate}[/tex]

So

[tex]\eta =\dfrac{17.4}{62.2}[/tex]

[tex]\eta =0.279[/tex]

So the efficiency is 27.9%.

Now to find usage rate of fuel

Lets take usage rate is [tex]\dot{m}[/tex]

Fuel energy content  x  usage rate of fuel = Heat addition rate

Now by putting the values

[tex]73100\times \dfrac{\dot{m}}{3600}=62.2[/tex]

[tex]\dot{m}=3.06 \frac{Kg}{h}[/tex]

Other Questions