Answered

When landing after a spectacular somersault, a 40.5 kg gymnast decelerates by pushing straight down on the mat. Calculate the force she must exert if her deceleration is 7.00 times the acceleration due to gravity in Newtons.

Answer :

The force applied by the gymnast on the mat when her deceleration is 7.00 times the acceleration due to gravity is 2,781.135 N.

Given to us

Mass of the gymnast, m = 40.5 kg

deceleration, d =  7.00 times the acceleration due to gravity

What is the deceleration of the gymnast?

We know that the value of acceleration due to gravity is 9.81 m\sec². And, it is given that the deceleration is 7 times the acceleration due to gravity. therefore,

deceleration, d = 7 x g

                         = 7 x 9.81

                         = 68.67 m\sec²

What is the force exerted by the gymnast on the mat?

We know that according to the first law of motion,

[tex]\rm Force = mass \times deceleration[/tex]

Substituting the values,

[tex]\rm Force = 40.5 \times 68.67\\[/tex]

       [tex]\rm= 2,781.135\ N[/tex]

Thus, the force applied by the gymnast on the mat when her deceleration is 7.00 times the acceleration due to gravity is 2,781.135 N.

Learn more about Force:

https://brainly.com/question/26115859

Other Questions