Answer :
Answer:
4000 N
Explanation:
We have given angular acceleration [tex]\alpha =450rad/sec^2[/tex]
Moment of inertia = 0.40 Nm
The distance d from the center of rotation is [tex]d=0.045 m[/tex]
We have to find the muscle force F
From torque equation we know that [tex]Fd=I\alpha[/tex]
[tex]F\times 0.045=0.40\times 450[/tex]
[tex]F=4000\ N[/tex]