Answer :
Answer:
3.38 m/s
Explanation:
Mass of child = m₁ = 25
Initial speed of child = u₁ = 5 m/s
Initial speed of cart = u₂ = 0 m/s
Mass of cart = m₂ = 12 kg
Velocity of cart with child on top = v
This is a case of perfectly inelastic collision
[tex]m_1u_1+m_2u_2=(m_1+m_2)v\\\Rightarrow v=\frac{m_1u_1+m_2u_2}{m_1+m_2}\\\Rightarrow v=\frac{25\times 5+12\times 0}{25+12}\\\Rightarrow v=\frac{125}{37}\\\Rightarrow v=3.38\ m/s[/tex]
Velocity of cart with child on top is 3.38 m/s