Answer :

Answer:

The distance between the slits is 3.55 μm

Explanation:

Given that,

Order number = 3

Wave length = 610 nm

Angle = 31°

We need to calculate the distance between the slits

Using formula of distance of slit

[tex]d\sin\theta=n\lambda[/tex]

[tex]d=\dfrac{n\lambda}{\sin\theta}[/tex]

Where, n = order number

[tex]\lambda[/tex]= wavelength

Put the value into the formula

[tex]d=\dfrac{3\times610\times10^{-9}}{\sin31}[/tex]

[tex]d=3.55\times10^{-6}\ m[/tex]

[tex]d= 3.55\ \mu m[/tex]

Hence, The distance between the slits is 3.55 μm.

Other Questions