Answer :

Answer:

0.002833 sec

Explanation:

Speed of light in vacuum is [tex]3\times 10^{8}m/sec[/tex]

Given distance = 850 km = 850×1000=850000 m

We have to calculate the time that light take to travel the distance 850 km

Time [tex]T=\frac{distance }{speed}=\frac{850000}{3\times 10^8}=2.833\times 10^{-3}sec[/tex]

So the time taken by light to travel 850 km is 0.002833 sec

Other Questions