Answer :

rokettojanpu

The kinetic energy of an object is given by:

KE = 0.5mv²

KE = kinetic energy, m = mass, v = speed

Given values:

KE = 0.161J, v = 2.33m/s

Plug in and solve for m:

0.161 = 0.5m(2.33)²

m = 0.059kg

Other Questions