Answered

Consider the following reaction where Kc = 34.5 at 1150 K:2SO2(g) + O2(g) 2SO3(g)A reaction mixture was found to contain 4.77×10-2 moles of SO2(g), 4.55×10-2 moles of O2(g) and 4.37×10-2 moles of SO3(g), in a 1.00 Liter container.Indicate True (T) or False (F) for each of the following:1. In order to reach equilibrium SO3(g) must be produced.2. In order to reach equilibrium Kc must increase.3. In order to reach equilibrium SO2 must be produced.4. Qc is greater than Kc.5. The reaction is at equilibrium. No further reaction will occur.

Answer :

Answer:

Explanation:

[ so₃] = 4.37 x 10⁻²

[so₂] = 4.77 x 10⁻²

[ o₂] = 4.55 x 10⁻²

Qc = (4.37)²x10⁻⁴ /(4.77)².(4.55) x 10⁻⁶ =18.44

Qc is less than Kc hence in order to reach equilibrium more of so₃ will be produced . Statement 1 is true.

Kc is always constant . Statement 2 is false.

Statement 3 is false because statement 1 is true.

Qc Is smaller than Kc . So statement 4 is false.

The reaction is not in equilibrium. Statement 5 is false.

Other Questions