Answered

What is the cost of operating a 3.00 W electric clock for an entire year if the cost of electricity is $0.0900 per kWh? (b) A large household air conditioner may consume 15.0 kW of power. What is the cost of operating this AC unit 3.00 h per day for 30 days if the cost of electricity is $ 0.110 per kWh? (c) What is the average power consumption in watts of an appliance that uses 5.00 kWh of energy per day?

Answer :

Answer:

Amount  paid = $2.36

amount will  paid = $148.50

average power consumption is 208.33 W

Explanation:

Given data

cost of electricity = $0.0900 per kWh

power = 3 W

power consume  = 15.0 kW

time = 30 days

cost of electricity = $ 0.110 per kWh

to find out

cost of operating , average power consumption

solution

we know that

total hour in year = 365 × 24 = 8760 hours

and amount of electricity consumed in a year = 3W × 8760hr = 26.280 kWh

Amount paid =  8760 hours × 3W × $0.0900

Amount  paid = $2.36

and

we know Amount of electricity consumed in day = 15kW × 3h/day

Amount of electricity = 45 kWh

so in 30 days Amount of electricity = 30 × 45 kWh  = 1350 kWh

so amount will  paid = 1350 kWh × $ 0.110 per kWh

amount will  paid = $148.50

and

here we know average power consumption is = energy consumed / time

so  average power consumption  = 5kWh / 24hr  × 1000

hence average power consumption is 208.33 W

Other Questions