Answer :
Answer:
The distance of the image produced by the concave mirror is 11.27 cm.
Explanation:
Given that,
Focal length = 8.40 cm
Distance between object and plane mirror = 11.0 cm
Distance between plane mirror and concave mirror = 22.0 cm
We need to calculate the object distance
[tex]u =11.0+22.0 = 33.0\ cm[/tex]
We need to calculate the distance of the image
Using formula of distance of the image
[tex]v=\dfrac{uf}{u-f}[/tex]
Where, u = Object distance
f = focal length
Put the value into the formula
[tex]v=\dfrac{33.0\times8.40}{33.0-8.40}[/tex]
[tex]v=11.27\ cm[/tex]
Hence, The distance of the image produced by the concave mirror is 11.27 cm.