Answer :
Answer:
\Delta E=1.22\times 10^{-22}J
Explanation:
The energy of electron in any state is given by [tex]E=\frac{n^2h^2}{8mL^2}[/tex] here h is planck's constant n is state of electron L is the infinte potential well m is the mass of electron
We know that [tex]h=6.67\times 10^{-34}[/tex]
Potential well dimension = [tex]150pm=150\times 10^{-12}m[/tex]
Mass of electron [tex]=9.1\times 10^{-31}kg[/tex]
So energy required to electron to jump from ground state to 3rd state
[tex]\Delta E=\frac{h^2}{8mL^2}\left ( 3^2-1^2 \right )[/tex]
[tex]\Delta E=\frac{\left ( 6.67\times 10^{-34} \right )^2}{8\times 9.1\times 10^{-31}(150\times 10^{-12})^2}\left ( 9-1 \right )[/tex]
[tex]\Delta E=1.22\times 10^{-22}J[/tex]