Answer :

Karabo99

Answer:

The de Broglie wavelength of the bacterium is 9.54×10^-19 m

Explanation:

given the mass m 2.27×10^-15 kg of bacterium and the velocity v = 0.306 m/s that it is moving with in the blood. the momentum of the bacterium is P = m×v and the planck constant  h = 6.63×10^-34 m^2×kg/s.

the de Broglie wavelength is given by:

λ = h/P

  = h/(m×v)

  = (6.63×10^-34)/[(2.27×10^-15)×(0.306)]

  = 9.54×10^-19 m

Therefore, the de Broglie wavelength of the bacterium is 9.54×10^-19 m .

Other Questions