Answered

Two drops of mercury each has a charge on 0.0000000018 nC and a voltage of 434.21 V. If the two drops are merged into one drop, what is the voltage on this drop?

Answer :

Answer:

[tex]V = 689.4 Volts[/tex]

Explanation:

charge on the drop is given as

[tex]Q = 0.0000000018 C[/tex]

V = 434.21 Volts

now we know that

[tex]V = \frac{kQ}{r}[/tex]

so we have

[tex]434.21 = \frac{(9 \times 10^9)(1.8 \times 10^{-9})}{r}[/tex]

[tex]r = 3.73 cm[/tex]

now when two such drops is merged and forms a single drop then in that case

[tex]V = V_1 + V_2[/tex]

[tex]\frac{4}{3}\pi R^3 = 2(\frac{4}{3}\pi r^3)[/tex]

so we have

[tex]R = 2^{1/3} r[/tex]

[tex]R = 4.7 cm[/tex]

now after merging two drops we have total charge on both drops is

[tex]Q = 2q = 1.8 nC + 1.8 nC = 3.6 nC[/tex]

now potential of two drops is given as

[tex]V = \frac{KQ}{R}[/tex]

[tex]V = \frac{(9 \times 10^9)(3.6 \times 10^{-9})}{0.047}[/tex]

[tex]V = 689.4 Volts[/tex]

Spectrier

The other person is correct ;v

Other Questions