Answered

A stone is dropped into a well. The sound of the splash is heard 6.25 s later. What is the depth of the well? (Take the speed of sound to be 343 m/s.)

Answer :

Answer:

depth of well is 163.30 m

Explanation:

Given data

speed of sound = 343 m/s

timer = 6.25 s

to find out

depth of well

solution

let us consider depth d

so equation will be

depth = 1/2 ×g ×t²    ..............1

and

depth = velocity of sound × time    .................2

here we have given time 6.25 that is sum of 2 time

when stone reach at bottom that time

another is sound reach us after stone strike on bottom

so time 1 + time 2 = 6.25 s

so from equation 1  and 2 we get

1/2 ×g ×t² = velocity of sound × time

1/2 ×9.8 × t1² = 343 × (6.25 - t1 )

t1 = 5.77376 sec

so height = 1/2 ×g ×t²

height = 1/2 ×9.8 × (5.773)²

height = 163.30 m

Other Questions