Answer :
Answer:
C. CuS and PbS
Explanation:
1. Calculate [H₃O⁺]
pH = 1.00
[tex]\rm [H_{3}O^{+}] = 10^{-pH} = \text{0.100 mol/L}[/tex]
2. Calculate the concentration of S²⁻
H₂S + 2H₂O ⇌ S²⁻ + 2H₃O⁺; Kc = 1.1 × 10⁻²⁰
[tex]K_{\text{c}} = \dfrac{\text{[S$^{2-}$][H$_{3}$O$^{+}$]}^{2}}{\text{[H$_{2}$S ]}}\\\\\text{[S$^{2-}$]} = \dfrac{K_{\text{a}}\text{[H$_{2}$S]}}{\text{[H}_{3}\text{O}^{+}]^{2}}= \dfrac{1.1 \times 10^{-20} \times 0.10}{0.100^{2}} = 1.1 \times 10^{-19}[/tex]
3. Calculate Qsp for the sulfides
(a) CuS
CuS ⇌ Cu²⁺ + S²⁻; Ksp = 6.0 × 10⁻³⁶
Qsp = [Cu²⁺][S²⁻] = (0.10)(1.0 × 10⁻¹⁹) = 1.0 × 10⁻²⁰
Qsp > Ksp, so a precipitate of CuS will form.
(b) PbS
PbS ⇌ Pb²⁺ + S²⁻; Ksp = 2.5 × 10⁻²⁷
Qsp = [Pb²⁺][S²⁻] = (0.10)(1.0 × 10⁻¹⁹) = 1.0 × 10⁻²⁰
Qsp > Ksp, so a precipitate of PbS will form.
(iii) NiS
NiS ⇌ Ni²⁺ + S²⁻; Ksp = 3.0 × 10⁻¹⁹
Qsp = [Ni²⁺][S²⁻] = (0.10)(1.0 × 10⁻¹⁹) = 1.0 × 10⁻²⁰
Qsp < Ksp, so a precipitate will not form.