Answered

A current of 1.4 A flows in a conductor for 7.0 s. How much charge passes a given point in the conductor during this time?

Answer :

Answer:

The charge passes a given point in the conductor during this time is 9.8 C.

Explanation:

Given that,

Current = 1.4 A

Time = 7.0 sec

We need to calculate the charge during this time

Charge :

Charge is the product of current and time.

In mathematically form,

[tex]Q = i\times t[/tex]

Where, i = cirrent

t = time

Put the value into the formula

[tex]Q =1.4\times7.0[/tex]

[tex]Q=9.8\ C[/tex]

Hence, The charge passes a given point in the conductor during this time is 9.8 C.

Other Questions