Answer :
Answer:
B) 55.8°
Explanation:
n₁ = Refractive index of liquid = 2
n₂ = Refractive index of diamond = 2.419
Here it can be seen that the light ray is in the more dense medium and approaching the less dense medium which is a case of total internal reflection.
Critical angle
[tex]\theta_r=sin^{-1}\frac{n_1}{n_2}\\\Rightarrow \theta_r=sin^{-1}\frac{2}{2.419}\\\Rightarrow \theta_r=sin^{-1}0.826\\\Rightarrow \theta_r=55.7701^{\circ}[/tex]
∴ Critical angle is 55.8°