Answer :
Answer:
The firm's cost of preferred stock is 17.44%
Explanation:
For computing the cost of preferred stock, first, we have to calculate the dividend per share. The formula of dividend per share is shown below:
Dividend per share = Preferred stock percentage × par value per share
= 7.5 % × $100
=$7.5 per share
Now we can easily compute the cost of preferred stock. The formula is shown below:
= Dividend per share ÷ Price of preferred stock
= $7.5 ÷ $43
= 17.44%
The tax rate should be ignored because the tax rate is used for debt calculation , not for preferred stock.
Hence, the firm's cost of preferred stock is 17.44%