Answer :
Answer:
Part A: $0.52
Part B: $3.64
Step-by-step explanation:
Divide $6.24 by 12 pounds to determine the cost per pound
[tex]6.24/12=0.52[/tex]
Multiply $0.52 by 7 pounds to find the cost for a 7-pound watermelon
[tex]0.52*7=3.64[/tex]
Answer:
Part A: $0.52
Part B: $3.64
Step-by-step explanation:
Divide $6.24 by 12 pounds to determine the cost per pound
[tex]6.24/12=0.52[/tex]
Multiply $0.52 by 7 pounds to find the cost for a 7-pound watermelon
[tex]0.52*7=3.64[/tex]