Answer :
Answer:
Explanation:
Given
Mass of block A [tex](m_a)[/tex]=2.6 kg
Mass of block B [tex](m_b)[/tex]=0.81 kg
Force of 6.5 N is applied on Block A
Force on Block A is F, Tension
thus
[tex]F-T=m_a\times a[/tex] -----1
where a=acceleration of the system
For Block B
[tex]T=m_b\times a[/tex] -----2
[tex]F=m_b\times a+m_a\times a[/tex]
[tex]F=\left ( m_a+m_b\right )a[/tex]
[tex]F=\left ( 2.6+0.81\right )a[/tex]
[tex]a=\frac{6.5}{3.41}[/tex]
[tex]a=1.96 m/s^2[/tex]
[tex]T=0.81\times 1.96=1.54 N[/tex]