Answer :

meerkat18
Given:
3-pound tub of butter costs $3.85

3.85/3 = 1.2833 per pound.

3n = 3.85

3(1.2833) = 3.85
3.8499 = 3.85
3.85 = 3.85
Neuron
If you would like to know how much does a 1-pound tub of butter cost, you can calculate this using the following steps:

3-pound tub of butter ... $3.85
1-pound tub of butter ... $n = ?

3 * n = 3.85 * 1
3 * n = 3.85
n = 3.85 / 3
n = $1.28

The correct result would be 3 * n = 3.85.

Other Questions