Singer A and Singer B had the two​ top-grossing concert tours for a certain​ year, together generating ​$366 million in ticket sales. If Singer B took in ​$26 million less than Singer​ A, how much did each tour​ generate?

Answer :

Answer:

Singer A: $196 million and singer B: $170 million

Step-by-step explanation:

Start by dividing 366 by 2 =

That gets you to 183

Then divide 26 by 2 =

That gets you 13

Then subtract 13 from 183 = 170

Also add 13 to 183 = 196

Check your work by adding 196 and 170 = 366

Other Questions