Answered

A man runs at a velocity of 4.5 m/s for 15.0 min. When going up an increasingly steep hill, he slows down at a constant rate of 0.05 m/s^2 for 90.0s and comes to a stop.
How far did he run?

Answer :

mixter17

The man ran  4252.5 meters.

Why?

To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).

First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.

We need convert from minutes to seconds,

[tex]1min=60seconds\\\\15min*\frac{60seconds}{1min}=900seconds[/tex]

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

[tex]x_{1}=0+v_{1}*t_{1}\\\\x_{1}=4.5\frac{m}{s}*900s=4050m[/tex]

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.

Second movement:  acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

[tex]x_{2}=x_{1}+v_{1}*t+\frac{1}{2}at^{2}\\\\x_{2}=4050m+4.5m\frac{m}{s}*90seconds-\frac{1}{2}*(0.05\frac{m}{s^{2}})*(90s)^{2}\\\\x_{2}=4050m+405m-(0.5*0.05\frac{m}{s^{2}}*8100s^{2})=4050m+405m-202.5m\\\\x_{2}=4252.5m[/tex]

Hence, we have that he ran 4252.5 m.

Have a nice day!

Other Questions