Answer :
Answer:
16% of GMAT scores are 647 or higher.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The average GMAT score is 547. Assume that GMAT scores are bell-shaped with a standard deviation of 100.
We need find the percentage of GMAT scores are 647 or higher.
[tex]z=\frac{\bar x-\mu}{\sigma}[/tex]
Substitute the respective values in above formula.
[tex]z=\frac{647-547}{100}[/tex]
[tex]z=\frac{100}{100}[/tex]
[tex]z=1[/tex]
According to the empirical rule 68% will fall within the first standard deviation.
100 - 68 = 32% of the provided data fall outside the first standard deviations of the mean. Also [tex]\frac{32}{2}[/tex] = 16% of the provided data fall below the first standard deviations of the mean.
Therefore, 16% of GMAT scores are 647 or higher.