Answer :

Using the law of dilution :

Mi x Vi =  Mf x Vf

2.00 x Vi = 0.15 x 100.0

2.00 x Vi = 15

Vi = 15 / 2.00

Vi = 7.5 mL

hope this helps!


Other Questions