Answer :

Velocity, v = 18 m/s, makes an angle 60 degrees with the horizontal (x-axis).

(horizontal) x-component of velocity, v(x) = v cos (60) = 18 m/s x cos(60) = 9 m/s

If you need to determine the y-component (vertical) of velocity,

(vertical) y-component of velocity, v(y) = v sin (60) = 18 m/s x sin(60) = 15.6 m/s

Hope it helps

The magnitude of the x component of the velocity of the car is determined as 9 m/s.

X - component of the velocity

The x component of the velocity is determined from the angle of inclination of the velocity.

The magnitude of the x component of the velocity is calculated as follows;

Vx = Vcosθ

where;

  • θ is the angle of inclination of the velocity

Let θ = 60 degrees

Vx = 18 m/s x cos60

Vx = 9 m/s

Thus, the magnitude of the x component of the velocity of the car is determined as 9 m/s.

Learn more about velocity here: https://brainly.com/question/6504879

#SPJ2

Other Questions