esta54
Answered

HELP PLEASE
In City Lake, researchers caught, marked, and released 258 bass. Later, they took a sample of 130 bass and found that 26 were marked. Estimate the number of bass in the lake.

Answer :

26 out of 130 were marked.

Divide 26 by 130:

26/130 = 0.20

20% of the bass caught were tagged.

Now divide the total amount caught and tagged by that percentage:

258 / 0.20 = 1,290

There are 1,290 bass in the lake.

Answer:

1,290 bass

Step-by-step explanation:

In City Lake, researcher caught, marked and released 258 bass.

When they took a sample

26 out of 130 bass were marked = [tex]\frac{26}{130}[/tex]

We calculate the percentage of 26 out of 130 = [tex]\frac{26}{130}\times 100[/tex]

20%

Let the total number of bass in the lake = x

20% of x = 258

0.20x = 258

x = [tex]\frac{258}{0.20}[/tex]

x = 1,290

Estimated number of bass in the lake would be 1,290.

Other Questions