A helium filled balloon has a volume of 4.5 m^3. What mass of helium does it hold if the density of helium is 1.8 x 10^-4 g/cm^3?

Answer :

Answer:

mass of the helium gas will be [tex]=8.1\times 10^{-7}kg[/tex]

Explanation:

We have given volume of the helium [tex]V=4.5m^3[/tex]

Density of helium gas [tex]d=1.8\times 10^{-4}cm^3=1.8\times 10^{-10}m^3[/tex]

We have find the mass of the helium gas

We know that mass is given by mass = volume×density

So mass = [tex]4.5\times 1.8\times 10^{-10}=8.1\times 10^{-10}gram=8.1\times 10^{-7}kg[/tex]

So mass of the helium gas will be [tex]=8.1\times 10^{-7}kg[/tex]

Other Questions