Answered

During one cycle, a refrigerator removes 500 J from a cold reservoir and discharges 800 J to its hot reservoir. (a) What is its coefficient of performance? (b) How much work per cycle does it require to operate?

Answer :

Answer:

a)COP = 1.67

b) W = 300 J

Explanation:

given,

refrigerator removes = 500 J from a cold reservoir

discharge = 800 J to its hot reservoir

a) COP = [tex]\dfrac{Q}{w}[/tex]      

   COP = [tex]\dfrac{500}{800-500}[/tex]

   COP = 1.67                        

b) heat per cycle exhausted to the

     W + 500 = 800                        

     W = 800- 500                        

      W = 300 J                                  

Other Questions