Answer :
Answer:
P=90 torr
Explanation:
The pressure is force per unit of area. In our case the force is the weight of the mass given, and the area is the one of the base of the cilinder, which is a circle of radius r, also given.
Writing this, and in S.I., we then have:
[tex]P=\frac{F}{A}=\frac{mg}{\pi r^2}=\frac{(36.2Kg)(9.8m/s^2)}{\pi (0.097m)^2}=12001.7Pa=90torr[/tex]
Where we used that 1 torr is 133.32Pa (so we divide our Pa by 133.32 to get the result in torr).