Answer :

MathPhys

Answer:

0.9 s

Explanation:

Given (vertical direction):

y₀ = 4 m

y = 0 m

v₀ = 0 m/s

a = -9.8 m/s²

Find: t

y = y₀ + v₀ t + ½ at²

(0 m) = (4 m) + (0 m/s) t + ½ (-9.8 m/s²) t²

t ≈ 0.9 s

Other Questions