Answer :

Neetoo

Answer:

option c = 50.5 g

Explanation:

Given data:

Mass of solute (sugar) = 0.5 g

Mass of solvent (water) = 50.0 g

Mass of solution = ?

Solution:

Formula

Mass of solution = mass of solute + mass of solvent

Mass of solution = 0.5 g + 50.0 g

Mass of solution = 50.5 g

So the mass of solution will be 50.5 g.

Other Questions