Answer :

Answer:

It requires the addition of 2000 calories

Explanation:

  • The quantity of heat is calculated by multiplying the mass of a substance by the change in temperature and the specific heat capacity of the substance.

That is; Q = m×c×ΔT

In this case;

m = 100 grams

ΔT = 60°C-40°C

    = 20°C

Specific heat capacity,c,=1 cal/g

Thus;

Q = 100 g × 20°C × 1 cal/g

   = 2000 calories

Other Questions