Answer :
Answer:
4.78 m/s^2
Explanation:
A)From he FBD
we can write
Tcosθ= mg
Tsinθ= ma
dividing we get tanθ= a/g
a= g tanθ
a= 9.81 tan26°= 4.78 m/s^2
The acceleration of the given car is [tex]4.78 \rm \ m/s^2[/tex]Acceleration can be defined as the rate of change in velocity.
What is acceleration?
Acceleration can be defined as the rate of change in velocity or direction of an object. The acceleration can be calculated by the formula,
[tex]a= g \rm \ tan\theta[/tex]
Where,
[tex]a[/tex] - acceleration
[tex]g[/tex] - gravitational force = 9.8 m/s²
[tex]\theta[/tex] - angle = 26°
Put the values in the formula,
[tex]a = 9.8 \times \rm \ tan 26 \\\\a = 4.78 \rm \ m/s^2[/tex]
Therefore, the acceleration of the given car is [tex]4.78 \rm \ m/s^2[/tex].
Learn more about acceleration:
https://brainly.com/question/4196209