Answered

At the movie theater, child admission is $6.30 and adult admission is $9.70. On Monday, 132 tickets were sold for a total of $1076.40. How many child tickets were sold that day?

Answer :

Answer:

60 tickets

Step-by-step explanation:

At a movie theater, children admission = $6.30

And adult admission = $9.70

On Monday, 132 tickets were sold for a total of $1076.40

Let the number of child tickets be x ,

and the number of adult tickets be y.

This forms a simultaneous equation:

x + y = 132 ... (i)

$6.30x + $9.70 = $1076.40 ... (ii)

Multiplying (i) by 6.3 and (ii) by 1 we get;

6.3x + 6.3y = 831.6  ... (i)

6.3x + 9.7y = 1076.4 ... (ii)

Subtracting (ii) - (i) we get;

3.4y = 244.8

y = 72

The number of child tickets were; 132 - 72 = 60

Other Questions