Answer :
Answer:
Option A = 2.2 L
Explanation:
Given data:
volume of one mole of gas = 22.4 L
Volume of 0.1 mole of gas at same condition = ?
Solution:
It is known that one mole of gas at STP occupy 22.4 L volume. The standard temperature is 273.15 K and standard pressure is 1 atm.
For 0.1 mole of methane.
0.1/1 × 22.4 = 2.24 L
0.1 mole of methane occupy 2.24 L volume.
Answer:
2,2 L
Explanation:
Under normal conditions of temperature and pressure: 273 K and 1 atm. The formula is used:
PV= nRT
R= Regnault constant
1 atm x V = 0,1mol x 0,082 l atm/K mol x 273 K
V = (0,1mol x 0,082 l atm/K mol x 273 K)/ 1 atm
V= 2,2368 l