Answer :
Answer:
-200 N
Explanation:
The cabinet moves at constant velocity, so that means there's no acceleration.
Applying Newton's second law to the cabinet:
∑F = ma
F + 200 = 0
F = -200
The friction force is 200 N in the opposite direction.
Answer:
-200 N
Explanation:
The cabinet moves at constant velocity, so that means there's no acceleration.
Applying Newton's second law to the cabinet:
∑F = ma
F + 200 = 0
F = -200
The friction force is 200 N in the opposite direction.