Answer :

Answer:

121 ft

Step-by-step explanation:

60 MPH=(60×1760×3)÷(1×3600)=88 ft/

88²-0²=2×32×h

h=(88×88)÷(2×32)=121 ft

v^2-u^2=2gh

Other Questions