Answer :
Answer:
0.14594 g/cm³
Explanation:
Density = Mass / Volume
Mass = 5400 g
Volume = 0.37 m³
Density = M /V
volume = 0.37 m³ = 37000 cm³
Density = [tex]\frac{5400}{37000}[/tex]
= 0.14594 g/cm³
Answer:
0.14594 g/cm³
Explanation:
Density = Mass / Volume
Mass = 5400 g
Volume = 0.37 m³
Density = M /V
volume = 0.37 m³ = 37000 cm³
Density = [tex]\frac{5400}{37000}[/tex]
= 0.14594 g/cm³