aolaza
Answered

29. A DVD player has a list price of $120. The
DVD player is put on sale for 25% off the
list price. What is the sale price of the DVD
player?

Answer :

peachyfuzz

Answer:

90$ I'm pretty sure

Step-by-step explanation:

25% of 120=30$, 120-30=90$

To find the answer, you must first convert the sales percentage to a decimal by moving the decimal left two places.

20%=0.20

Then, multiply the total cost by the decimal.

$15.98(0.20)=$3.19

This gives us the amount of the discount. To find the remaining cost, we subtract that number from the original cost to get the answer.

$15.98−$3.19=$12.79

An example of explaining percents I found to help explain it better then I probably could do

Other Questions