Answered

A ball rolls horizontally off a table of height 0.6 m with a speed of 9 m/s. How long does it take the ball to reach the ground?
A. 0.067 s
B. 0.35 s
C. 1.2 s
D. 15 s

Answer :

Answer: 0.067 s

Explanation:s = Ut + 1/2at^2

0.6 = 9t + 0.5 *10 *t^2

Where a = g =10m/s/s

Solving the quadratic equation

5t^2 + 9t - 0.6=0,

t= 0.067 s and - 1.7 s

Of which 0.067 s is a valid time

Other Questions