Answer :
Answer:
33.1 m/s
Explanation:
[tex]v=v_{o} + at[/tex] where v is final velocity of the car [tex]v_{o}[/tex] is initial velocity of the car, a is acceleration due to gravity and t is time taken by the car. The final velocity is the velocity at the end of acceleration.
In this question, [tex]v_{o}[/tex]= =5.5m/s, t=23 seconds, a= [tex]1.2m/s^{2}[/tex]
Substituting the above figures into the equation we obtain
v=5.5+(1.2*23)=33.1 m/s
Therefore, the velocity of the car at the end is 33.1m/s