Answered

ID: A
A car traveling initially at 5.5 m/s accelerates at a rate of 1.2 m/s/s for 2.3 seconds. What is its velocity at the
end of the acceleration?

Answer :

tybabaotus

Answer: Velocity=8.26m/s

Explanation:

Acceleration=Finial velocity (V) - Initial velocity (u) ÷ Time

that is, a=v-u/t

a=1.2m/s², v=?, u=5.5m/s, t=2.3s

From a=v-u/t, make v the subject of the formula

v=at + u

v=(1.2* 2.3) + 5.5

v=2.76+5.5

v=8.26m/s

Other Questions