Answered

A person exerts a force of 80 N on a rope that pulls a sled across a very smooth surface. The rope is oriented 37∘ above the horizontal. The sled has a total mass of 46 kg . The sled starts at rest and moves for 10 m. a)-Determine the acceleration of the sled. b)-Determine the normal force exerted by the surface on the sled. c)-Determine the time take to for the sled to move 10m d)-Determine the speed of the sled after moving for 10 m.

Answer :

Manetho

Answer:

solved

Explanation:

From the FBD in the attachment we can write that

N+ 80 sin37°= mg

N= 46×g-80×sin37=498.94 N

also, ma= 80×cos37°

a= 80×cos37°/46= 1.3889 m/s^2

also, 10m = 0.5at^2  

put a= 1.3889 m/s^2

t= 2.095 secs

d) the speed v =at

v= 1.3889*2.095= 2.91 m/s^2      

${teks-lihat-gambar} Manetho

Other Questions