Answered

Calculate the amount of heat transferred when 24.0g of CH3OH(g) is decomposed by this reaction at constant pressure.For a given sample of CH3OH , the enthalpy change during the reaction is 82.6kJ . What mass of methane gas is produced?How many kilojoules of heat are released when 38.7g of CH4(g) reacts completely with O2(g) to form CH3OH(g) at constant pressure?

Answer :

Answer:

94,4 kJ of heat transferred.

10,5 g of CH₄ gas are produced.

304 kJ are released.

Explanation:

The reaction is:

2 CH₃OH(g) → 2 CH₄(g) + O₂(g) ΔH = +252 kJ

24,0 g of CH₃OH(g) are:

24,0g CH₃OH×[tex]\frac{1mol}{32,04186g}[/tex] = 0,749 moles of CH₃OH(g)

As two moles of CH₃OH(g) transferred +252 kJ, 0,749 moles of CH₃OH(g) transferred:

0,749 molesCH₃OH×[tex]\frac{+252 kJ}{2moles}[/tex] = 94,4 kJ

When 2 moles of CH₄ are produced, the enthalpy change is +252 kJ. 82,6 kJ are:

82,6kJ×[tex]\frac{2moles}{252 kJ}[/tex]= 0,656 moles of CH₄

0,656 moles of CH₄ are:

0,656 moles of CH₄×[tex]\frac{16,05 g}{1mol}[/tex] = 10,5 g of CH₄

38,7 g of CH₄(g) are:

38,7g CH×[tex]\frac{1mol}{16,05g}[/tex] = 2,41 moles of CH₄(g)

As two moles of CH₄ released 252 kJ, 2,41 moles of CH₄(g) released:

2,41 moles CH₄×[tex]\frac{+252kJ}{2moles}[/tex] = 304 kJ

I hope it helps!

We have that for the Question, it can be said that heat transferred and  mass of methane gas is produced and  kilojoules of heat are released  is given as

  • 0.75 moles heat change = 95 KJ
  • CH4 in gm produced = 10.45 gm
  • Heat= - 306 KJ

From the question we are told

Calculate the amount of heat transferred when 24.0g of CH3OH(g) is decomposed by this reaction at constant pressure.For a given sample of CH3OH , the enthalpy change during the reaction is 82.6kJ . What mass of methane gas is produced?How many kilojoules of heat are released when 38.7g of CH4(g) reacts completely with O2(g) to form CH3OH(g) at constant pressure?

1)

Generally, the moles of methanol is

CH3OH moles =\frac{24}{ 32}

CH3OH moles= 0.75moles

Where  

2 moles [tex]CH_3OH[/tex] heat change  =252.8 KJ

Therefore  

0.75 moles heat change = 252.8 x \frac{0.75}{2}

0.75 moles heat change = 95 KJ

2)

Gnerally Heat is 82.6 KJ

Therefore

CH3OH moles  = CH4 moles produced

CH3OH moles= ( 82.6/252.8) x 2 = 0.654 moles  

CH4 in gm produced = 0.654 x 16

CH4 in gm produced = 10.45 gm

3)

moles of CH4 = \frac{38.7}{16} = 2.42 moles

Therefore

heat = ( 252.8) x ( \frac{2.42}{2})

heat= - 306 KJ

For more information on this visit

https://brainly.com/question/17756498

Other Questions