Answered

A skydiver is falling at 50 m/s when they open their parachute. The parachute slows them at a rate of 4 m/s^2 until they reach terminal velocity of 3 m/s. How long does it take to reach terminal velocity?

Answer :

Answer:

15.67 seconds

Explanation:

Using first equation of Motion

Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)  

v= u + at

v=3

u=50

a= - 4 (negative acceleration or deceleration)  

3= 50 +( -4 * t)

-47/-4 = t

Time = 15.67 seconds

edemumoh14

Answer:11.75 seconds

Explanation:

Answer:

Explanation:

Parameters :

Final velocity V1 = 3m/s

Initial Velocity V2 = 50m/s

Acceleration = 4m/s2

Time = ??

V1 = V2 + at

V1 - V2 = at

Therefore t = V1 - V2 / a

t = 3-50/(-4)

t = -47/(-4)

t = 11.75sec

It’ll take 11.75 seconds to reach terminal velocity of 3m/s.

Other Questions