Answer :
Answer:
V2 = 38.055 Liters
Explanation:
- According to the combined gas law, the volume of a fixed amount of a gas is directly proportional to absolute temperature and inversely proportional to pressure.
- That is, [tex]V\alpha \frac{T}{P}[/tex]
[tex]V=k\frac{T}{P}[/tex]
- At two varying conditions of pressure, volume and pressure,
[tex]k=\frac{P1V1}{T1}=\frac{P2V2}{T2}[/tex]
In this case;
Initial volume, V1 = 5.00 L
Initial temperature, T1 = 20°C or 293 K
Initial pressure, P1 = 760 mmHg
Final temperature, T2 = -50°C or 223 K
Final pressure, P2 = 76 mmHg
Therefore,
we can determine the known variables in the formula to determine the unknown variable, V2.
[tex]V2 = \frac{P1V1T2}{T1P2}[/tex]
[tex]V2=\frac{(5)(760)(223)}{(293)(76)}[/tex]
[tex]V2=38.055l[/tex]
Thus, the new volume is 38.055 Liters