Answer :
Answer:
[tex]\large \boxed{\text{175. atm}}[/tex]
Explanation:
Data:
p₁ = 1.00 atm; V₁ = 350. L
p₂ = ?; V₂ = 2.00 L
Calculation:
[tex]\begin{array}{rcl}p_{1}V_{1} & = & p_{2}V_{2}\\\text{1.00 atm} \times \text{350. L} & = & p_{2} \times\text{2.00 L}\\\text{350. atm} & = & 2.00p_{2}\\p_{2} & = & \dfrac{\text{350. atm}}{2.00}\\\\& = &\textbf{175. atm}\\\end{array}\\\text{It would take a pressure of $\large \boxed{\textbf{175. atm}}$ to compress the gas.}[/tex]